U Osnovnoj školi Augusta Cesarca u Krapini započeo je novi ciklus prezentacije deficitarnih zanimanja učenicima završnih razreda osnovnih škola. Kampanja je to koju Krapinsko – zagorska županija u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Obrtničkom i Gospodarskom komorom te srednjim školama provodi već dugi niz godina. Lista deficitarnih zanimanja koje stipendira Krapinsko-zagorska županija iz godine u godinu se povećava, a danas je to naraslo već na 14 programa.
“Radi se mahom o strukovnim zanimanjima iz građevinskog sektora. Znači od zidara, tesara, prerađivačke industrije, strojobravara, bravara… Naravno ona zanimanja koja su uvijek jako tražena a malo se djece upisuje poput vodoinstalatera, autolimara i automehaničara. Ako djeca završe te srednjoškolske programe mogu zaista odmah krenuti u posao”, istaknula je zamjenica župana KZŽ Jasna Petek te dodala da je ove godine povećan je i broj učenika koji županija stipendira.
“Iznos koji mogu dobiti je 53 eura za zanimanja koja nisu deficitarna i 66 eura za deficitarna. Nekad je to bilo 400 i 500 kuna. Nikad ovoliko stipendija nismo dodjeljivali a ove godine je to 300, od kojih je deficitarnih 165”.
Broj nezaposlenih i zaposlenih osoba danas i prije 10 godine kreće se na otprilike istoj razini otkrili su iz Zavoda za zapošljavanje Područni ured Krapina.
“Po tome možemo zaključiti da nema puno odljeva radne snage s područja KZŽ. Već tradicionalno je nekih 20-ak zanimanja deficitarno. Mi svake godine izrađujemo listu preporuka za obrazovnu politiku i politiku stipendiranja. Kroz tu listu prema potrebama na tržištu rada preporučujemo za koja zanimanja treba povećati stipendiranja, kao i ona za koja treba smanjiti”, rekao je predstojnik ureda Goran Vukmanić.
Posla ima, plaće rastu
Unatoč svim kriznim situacijama, pokazatelji gospodarskog poslovanja u Krapinskoj- županiji su pozitivni ističu iz Hrvatske gospodarske komore.
“Ključni problem je kako odraditi poslove i zadovoljiti tržište. Uvjereni smo da će biti poslova ali trebamo motivirati mlade ljude na učenje i stjecanje znanja i vještina koja su sigurno potrebna. Ja sam uvjeren da će ova generacija kojoj danas prezentiramo mogućnosti imati dobre prilike za zapošljavanje, da će plaće biti znatno već te da će se razlozi za odlazak mladih kad ova generacija završi školovanja smanjiti. Marljivi. školovani, pametni i vrijedni ljudi će imati uvijek svoje mjesto na tržištu”, poručio je predsjednik HGK Županijske komore Krapina Anđelko Švaljek.
No problem na tržištu vlada sa gotovo svim obrtničkim zanimanjima.
“Nema ničega od keramičara do bravara, sve je deficitarno. Zato je ova promocija dobra da djeca počnu gledati na obrtnička zanimanja na jedan drugi način. Jer ruke nijedan stroj nikad ne bude mogao zamijeniti. Ruke majstora budu uvijek cijenjene i tko bude nekaj bude znao svojim rukama napraviti ne bude sigurno kruha gladan i moći će sebi osigurati normalan život”, naglasio je predsjednik Obrtničke komore Krapinsko–zagorske županije Nenad Kučiš.
U Krapinsko-zagorskoj županiji trenutno djeluju 3002 obrta, koja zapošljavanju 6460 radnika. No potrebe za radnom snagom su mnogo veće zbog čega je primjetan i rast plaća u ovom sektoru.
Objava Krenula promocija deficitarnih zanimanja po školama u KZŽ pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.