Nakon što je u velikom odronu otpada na odlagalištu Prudinec-Jakuševec teško ozlijeđen jedan radnik, a još dvoje nešto lakše, u glavni je fokus došlo stanje na odlagalištu te pitanja njegova zatvaranja.
Gradonačelnik Tomislav Tomašević tada je rekao da je zatvaranje Jakuševca neophodna izgradnja jedinstvenog Centra za gospodarenje otpadom koji bi prema svim planovima trebao niknuti u Resniku.
Spomenuo je da postoji i nova studija izvodljivosti za izgradnju centra no do sad javnost nije znala ništa više o njenim detaljima.
Koštat će 140 milijuna eura
“”Sada imamo novu studiju koja je nastavak, ali drugačija studija s drugačijim rješenjem. To je MBO postrojenje s bioplinskim postrojenjem i sortirnicom, rekao sam već da košta oko 140 milijuna eura. Međutim, to nije ključno pitanje, ključno pitanje je lokacija. To je ključno pitanje, lokacija. Jedina lokacija je Resnik”, rekao je Tomašević.
Grad je sad materijale za studiju poslao u Gradsku skupštinu uoči nadolazeće sjednice 25. siječnja. Tom prilikom održao je i konferenciju za novinare koja će se održati od 13 sati.
“Najavio sam da ćemo do kraja ovog mjeseca potruditi se upititi studiju izvodljivosti o tome kako će Grad graditi kako bismo mogli zatvoriti odlagalište Jakuševec. Sutra ćemo na dnevni red staviti materijale, sažetak studije izvodljivosti za Centar koji će biti u Resniku.
Otvorenje do 2028. godine
U isto vrijeme ćemo poslati i Zagrebačkoj županiji isti takav sažetak studije, s obzirom na razgovore, da to bude zajednički centar”, rekao je uvodno.
Rekao je da oni više nikog neće čekati. “Vrijeme je da se ovo riješi. Idemo sa sažetkom koja ima oko 50 stranica. Kada se taj CGO izgradi konačno ćemo moći prema suvremenim standarima, bez ugroze za kvalitetu života stanovnika, zatvoriti odlagalište. Radimo jedno hibridno postrojenje koje zaprima i miješani otpad, i biootpad, te plastiku i otpad. Imat ćemo dodatna postrojenja na jednom mjestu”, rekao je dalje.
“Hrvatska se obvezala da će od 2018. zatvoriti sva odlagaišta miješanog otpada i izgraditi sve županijske centre za gospodarenjem otpada. Mi, s obzirom na ovu studiju, ukoliko neće biti nekakvih podmetanja i kočenja, možemo izgraditi ovo postrojenje i pustiti ga u rad 2028. godine. Tada sa svim dozvolama može početi s radom”, rekao je još.
Neće čekati sredstva EU
Rekao je da grad inzistira na stavljanje studije na Skupštinu je želi i političku podršku Skupštine vezano za lokaciju. “Zanima me tko će imati probleme s lokacijom i koje su njihove alternative”, kazao je.
“Bez grada Zagreba nije moguće postići niti jedan nacionani cilj vezan uz gospodarenje otpada”, rekao je završno te predstavio i neke detalje.
Izrađivač studije je tvrtka EKONERG koja bi trebala revidirati postojeću studiju izvodljivosti. Planira se izgradnja jedinstvenog hibridnog MBO postrojenja na Resniku na miješani komunalni otpad i suhe reciklate – papir, plastiku i metal.
Ovo postrojenje je napravljeno tako da može dobiti EU financijranje. “Ukoliko će biti bilo kakvih opstrukcija ili kašnjenja iz perspektive dobivanja EU financiranja, mi nećemo čekati. Spremni smo to u potpunosti financirati putem razvojnih kredita”, rekao Tomašević.
Tri tehnološke opcije
Studija nudi tri tehnološke opcije, ali bitno je da se sve tri opcije oslanjaju na već planirane opcije i isprobane tehnologije u Republici Hrvatskoj. U sve tri varijante investicija je vrijedna oko 140 milijuna eura.
Svaka od varijanti je dovoljna da se zatvori odlagalište Jakuševec, dodao je Tomašević te u skladu sa svim smjernicama za najbolju moguću tehnlogiju. Rekao je su se slična postrojenja radila u Ljubljani, Berlinu i Sofiji.
Tomašević je izvijestio i još dvije stvari koje su vezane za otpad, pa je tako rekao da odlagalište treba što prije zatvoriti, a posebno nakon drugog odrona.
“Pred općinskim sudom u Novom Zagrebu nakon drugog odrona pokrenut je postupak osiguranja dokaza koji bi trebao utvrditi odgovornost za štetu. Sud je naručio vještačenje koji će utvrditi i dati svoje mišljenje zašto je došlo do tih odrona.
Neuspjeli sastanci sa Županijom
Što se tiče odvoza, nema uskih grla što se tiče odlaganja na plohi na Jakuševcu. Završili su radovi koji su proširili kapacitete i sad nema zastoja.
Mogu obećati da ćemo učiniti sve što je u našoj moći da postrojenje u Resniku završi u najkraćem mogućem roku. Prozivat ću svakog tko će nam za jedan dan usporavati taj proces”, rekao je Tomašević.
Rekao je da su se tražia i druga rješenja do izgradnje centra u Resniku. Održala su se dva sastanka sa Zagrebačkom županijom.
“Ono što smo mi predložili županiji je da zauzvrat sljedeće 4 godine u zagrebačku županiju odlazi miješani komunalni otpadom”, s obzirom na situaciju. Rekao je da su na tu ideju došli jer Zagrebačka županija ima više kapaciteta.
Tomašević objasnio problematičnu situaciju s otpadom: ‘Stvorena je lančana reakcija’
No, iz županije su rekli da su njihovi kapaciteti zapravo 10 puta manji nego što je to propisano vladinim dokumentima. “Meni nije jasno kako je moguće da Vlada usvaja takav plan za gospodarenje otpadom.
I zato tražim od Vlade i ministarstva da se utvrde stvarni potencijali za odlaganje MKO-a u Zagrebačkoj županiji, te kako su ti podaci završili u nacionalnom planu usvojenom prije samo sedam mjeseci. Tražimo da se ispitaju sve opcije za preuzimanje odlagališta iz županije iz Resnika.
Trebalo se odlagati u Zaprešiću, ali oni su rekli da su im kapaciteti barem 10 puta manji, pojasnio je Tomašević.
Rekao je da se opstruira napredak ovog projekta. “Zagrebački HDZ je protiv lokacije, te isto koju je zagrebački HDZ izglasao prije nekoliko godina. Kako to nazvati ako ne opstrukcijom?”, rekao je.
Ako Zaprešić ima potencijale, a ne pristane na suradnju, tako će ih se tretirati po pitanju naknada nakon što se otvori postrojenje.
Objava Tomašević otkrio kad će otvoriti postrojenje u Resniku: ‘Nećemo više čekati ni dana’ pojavila se prvi puta na Zagreb.info.