Na ovim se lokacijama postavlja 37 novih kamera koje će snimati sve što radite u vožnji!

Na ovim se lokacijama postavlja 37 novih kamera koje će snimati sve što radite u vožnji!

Ministarstvo unutarnjih poslova proteklih je dana započelo s postavljanjem kućišta za prometne kamere na kritičnim točkama na prometnicama širom zemlje. Sada će biti postavljeno 111 kućišta, a do kraja godine još njih četrdesetak. U njih će prvo biti ugrađeno 37 kamera, a do kraja godine još dvadesetak. Dakle, neće u svim kućištima biti kamere, nego će se one seliti prema potrebi.

Ta kućišta, bez obzira na to jesu li u njima kamere ili nisu, trebala bi psihološki djelovati na vozače da smanje brzinu, ne telefoniraju ili da vežu pojas. U kućišta će se ugraditi kamere Gatso T-Series, koje se na našim prometnicama koriste još od 2019. godine, a cijena jedne kamere iznosi oko 45.000 eura. Osim ovih kamera, na prometnicama se koriste i kamere Simicon M-2. 

Novopostavljene kamere veoma su precizne i istodobno mogu mjeriti brzinu kretanja 32 vozila u istom kadru, danju ili noću, te u uvjetima smanjene vidljivosti. U policiji ističu kako, osim nadzora brzine, kamere detektiraju i prekršaje u automobilu poput nekorištenja sigurnosnog pojasa, nepropisnog korištenja mobitela i dr. Kamere imaju i mogućnost automatskog prepoznavanja neregistriranih vozila, odnosno vozila kojima je istekla prometna d!ozvola za više od 15 dana, neovisno o brzini njihova kretanja.

Prilikom mjerenja brzine, ove kamere, kao i ručni radari mogu imati minimalnu pogrešku koja se tolerira. Prema dostupnim informacijama, niti jedna kamera ne smije, za brzine do 100 km/h, imati mjernu pogrešku veću od + i – 3 km/h, a iznad spomenute brzine 100 km/h ni veću ni manju od 3 posto.

Marko Ševrović s Prometnog fakulteta u Zagrebu smatra kako bi dodatne kamere trebale rezultirati s manje prometnih nesreća i većim poštivanjem prometnih propisa. “Mislim da je to pozitivna mjera koja ima učinka na smirivanje prometa na lokacijama na kojima su kamere postavljene, a ako ih je više, onda imaju učinka i na puno širu mrežu. Ako ima više kamera, malo ljudi, u pravilu, nauči gdje su. Kad ih je puno, teško je to sve pratiti, pa ljudi voze sporije jer nisu sigurni ima li kamera ili ne.  Dodao bih da je osim ovih ‘točkastih‘ kamera za sigurnost prometa u Hrvatskoj bitno da počnemo postavljati i kamere koje mogu mjeriti prosječnu brzinu na dionicama – najprije na autocestama i brzim cestama, a zatim i na ostalim cestama gdje je to opravdano.”

U nastavku je dio lokacija na kojima će biti postavljene nove kamere za nadzor

Zagreb

– Slavonska avenija (smjer istok), nasuprot benzinske postaje Zovko

– Zagrebačka obilaznica A3 (smjer istok), kod odvajanja za A4

– Ulica Dubrava kod kućnog broja 108 (smjer istok)

– Stupnik, Gornjostupnička ulica kod kućnog broja 40

– Jadranska avenija (smjer istok), od Arene prema rotoru

– Zagrebačka avenija, između raskrižja Ulice Dragutina Golika i Ulice Hrvatskog sokola

– Ljubljanska avenija (smjer zapad), između rotora kod City Centra i Fordova salona, kod pješačkog prijelaza

 

Zaprešić

– Jablanovec, Stubička ulica kod kućnog broja 224

– Šibice, kod križanja Zagrebačke ulice s Vodovodnom

– Brdovec, Ulica Ilije Gregorića kod kućnog broja 119

– Prigorje Brdovečko, Zagrebačka ulica kod kućnog broja 69

– Kupljenovo, Ulica Matije Gupca kod kućnog broja 84

– Donja Bistra, Krapinska ulica kod kućnog broja 9

 

Velika Gorica

– zapadni kolnik Zagrebačke ulice, prije raskrižja s Poštanskom cestom

– Buševec, Zagrebačka ulica kod kućnog broja 39

 

Ivanić Grad

Savska ulica kod kućnog broja 103

 

Vrbovec

Ulica Eugena De Piennesa kod kućnog broja 14F

 

Sveti Ivan Zelina

Hrastje, Ulica Hrastje kod kućnog broja 60

 

Dugo Selo

Lukarišće, Bjelovarska ulica kod kućnog broja 44

Tags: No tags

Comments are closed.