Kulturno-umjetničko društvo Oštrc i ove godine organiziralo je Dane rudarske greblice po 38. put u Rudama kod Samobora. Program je započeo biciklističkom vožnjom do rudnika Svete Barbare u organizaciji brdskog biciklističkog kluba Šišmiš.
“Po prvi put imali smo i biciklijadu do rudnika Svete barbare, a neki su se odmah nakon vožnje uputili u rudnik kako bi se rashladili na ugodnih 10 stupnjeva. U zadnje vrijeme često nas posjećuju Slovenci, a na prvi puta organiziranoj ovogodišnjoj Rudarskoj luči došle su grupe iz Španjolske, Njemačke i Sjeverne Makedonije”, rekla je tajnica kulturno-umjetničkog društva Oštrc Barbara Mrvoš.
tajnica kulturno-umjetničkog društva Oštrc Barbara Mrvoš
” U suradnji s rudarima i Danima rudarske greblice na njihovu inicijativu smo organizirali i odvozili 7 kilometara dugu vožnju od samoborskog muzeja do rudnika. Uspon je konstantan s dva jača uspona i bilo je oko 30 sudionika od kojih su svi sretno stigli”, podijelio je tajnik brdskog biciklističkog kluba Šišmiš Zvonimir Knežević.
tajnik brdskog biciklističkog kluba Šišmiš Zvonimir Knežević
Rudarska greblica slani je kolač od sira i oraha čija tradicija seže još u 19. stoljeće. Mještanima Ruda kraj Samobora koji su bili zaposleni u rudnicima bakra i željeza ovaj kolač često je bio jedini obrok tijekom cjelodnevnog rada. Priprema kolača krajem 2007. godine proglašena je nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske. Prošle godine postala je 29. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj Uniji i prvi zaštićeni gastronomski proizvod u Zagrebačkoj županiji.
“To je tanki slani kolač koji su nekada žene rudara njima radile kao gablec za posao jer je to bilo jedino jelo s često dostupnim sastojcima. Vrlo često roditelji i rodbina me pitaju zašto su naše greblice svake godine drugačije, ali upravo je to umijeće. Svi sastojci su uglavnom isti, ali uvijek postoje te neke specifičnosti u pripremi i izradi. Naravno, ovisi i o tipu sastojka i o brašnu koje se koristi. Od kada je greblica zaštićena ona koja se prodaje mora biti rađena strogo prema specifikacijama, a naš jedini certificirani proizvođač je pekarnica NIkl”, objasnila je dopredsjednica udruge Rudarska greblica Martina Skedrović Bobojelić.
dopredsjednica udruge Rudarska greblica Martina Skedrović Bobojelić
Za najmlađe posjetitelje organizirane su radionice slikanja i ukrašavanja tanjura, a poseban interes bio je, naravno, priprema originalne rudarske greblice.
“I djeca i roditelji već znaju da su na Rudama uvijek dobre i zanimljive radionice. Ove godine sve samo htjeli organizirati u temi greblice pa imamo radionice oslikaj tanjur za greblicu, ispeci vlastitu greblicu, radimo rudarske medaljone, a posebno djeci drago traži se blago u okolnim šumama. Nakon što nađu blago i vrate nam ga dobiju čokoladicu čemu se jako vesele. Sve stvari koje izrade nose doma kako bi mogli pokazati i pohvaliti se svojim ukućanima”, rekla je voditeljica dječjih radionica Maja Klisurić.
voditeljica dječjih radionica Maja Klisurić
Prekrasna priroda i odlična organizacija pobudila su veliki interes posjetitelja svih uzrasta.
Objava 38. dani rudarske greblice u Rudama pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.