Zagorje je kroz program „Ptiček“ iznjedrilo novu generaciju malih čuvara prirode. Nakon održanih radionica, na području značajnog krajobraza Zelenjak – Risvička i Cesarska gora uručene su diplome za 24 polaznika. Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije “Zagorje zeleno” po 16. je put organizirala dvodnevne radionice putem kojeg osnovnoškolci s područja županije razvijaju ekološku svijest.
“Produbljujemo znanja djece i mladih o važnosti očuvanja prirode i zaštiti prirode. Ova djeca koja su sudjelovala imala su prilike upoznati rad Javne ustanove i upoznati prirodu na zanimljiv i drugačiji način. Struktura projekta je jednaka od prvog dana. Pozivamo po 24-ero djece iz 6 različitih škola s područja županije. Danas tako imamo 24 nova Ptičeka. Ne računajući njih kroz program je prošlo 356 djece. Obuhvatili smo sve škole u županiji. Prošle godine kad smo imali 15 jubilarnu generaciju mladih čuvara prirode pozvali smo i starije generacije i neki od njih su odabrali prirodoslovne smjerove i završili baš škole po pitanju biologije, šumarstva i agronomije”, otkrila je ravnateljica Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije “Zagorje zeleno”, Dijana Hršak.
Jedinstven program
Iako slični programi u Hrvatskoj postoje nijedan ipak nije organiziran na ovakvoj razini otkrio nam je autor projekta Ivan Martinić.
“Mogu reći da smo jedinstveni po standardu i konceptu. U Hrvatskoj smo imali u početku nekih sljedbenika, međutim kako je ovo složen projekt s puno elemenata, ne bih mogao reći da je naš obrazac netko uspio slijediti. Ima edukacija koje imaju istu svrhu i cilj, ali ovako koncipiran, ovako strukturiran program s potvrđivanjem i s radnom bilježnicom, u Hrvatskoj drugdje nema. Djecu učimo za odgovorno i angažirano pristupanje očuvanju prirode sa što više konkretnih aktivnosti, gdje pokušavamo da oni, osim ekološki osviješteni ljudi, sutra budu i suradnici Ustanove za zaštitu prirode Krapinsko-zagorske županije, ali možda i da svoje buduće karijere vežu za neke poslove koji su povezani s prirodom i okolišem. Ono što oni uče su zavičajne prirodne vrijednosti, pravila održivog razvoja, zabrane u zaštićenim područjima, osnovni pojmovi u ekologiji i imaju posebne, specijalizirane radionice koje se odnose na geološku baštinu Zagorja, ali i na staništa koja su najčešće u Zagorju – šumska, livadska, pašnjačka i vodena staništa. Pokušavamo razbistriti prirodnu sliku Zagorja na način da oni vide gdje je tu njihovo mjesto i da se nađu u ulozi ljudi koji će djelovati u korist očuvanja prirode”, objasnio je profesor na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Ivan Martinić.
Mali čuvari prirode bit će iznimno važni u budućnosti
Projekt su pohvalili i gradonačelnik Klanjca Zlatko Brlek koji je bio izaslanik župana KZŽ Željka Kolara te načelnik Kumrovca Robert Šplajt.
“Drago nam je da je već 16. generacija djece dobila potvrde da su čuvari prirode i da su imali priliku učiti o flori i fauni. Mi o tome djecu educiramo već od dječjeg vrtića, do osnovne škole i pokušavamo ih stopiti s prirodom i objasniti im, ukazati im na to da je važno da se priroda i okoliš očuvaju i održavaju. Imamo što djecu naučiti, a imamo i obavezu odvesti ih na pravi put, kako bi djeca shvatila da bez očuvanja prirodnih vrijednosti nema kvalitetnog života ni u jednom kraju ne samo Kumrovcu”, rekao je načelnik Kumrovca Robert Šplajt.
“Prije svega moram pohvaliti Javnu ustanovu Zagorje zeleno i ovaj njezin projekt Ptiček te njegovog idejnog začetnika profesora Martinića koji su prepoznali važnost očuvanja prirode još prije 16 godina. Obuku su prošli oni kojima je to najpotrebnije, a to su ti mladi učenici koji će jednog dana postati pravi zaštitnici ili čuvari prirode. Kroz ovih 16 godina je prošlo jako puno djece kroz to, i iz svake generacije ostanu bar dva do tri čuvara prirode koji će se kasnije kroz udruge baviti time i to je velik dobitak za sve. Zagorje je još uvijek zeleno i na svima nama je obaveza da to čuvamo koliko se najviše može. Evo, imate velike suše, znači promijenila se klima i to se vidi svakodnevno i sve teže i teže je sačuvati to, međutim ako su već od malih nogu djeca educirana da to očuvaju, čuvaju i da se brinu o tome, onda se bar nadate da će rezultati kroz godine biti barem na nivou ili bolji nego bi bili da toga nema”, poručio je gradonačelnik Klanjca, Zlatko Brlek.
Ptičeki su putem ovog programa usvojili mnoga nova saznanja koja će u budućnosti doprinijeti da bilo osobnim opažanjima i dojavljivanjima bilo kroz rad u udrugama ostanu vrijedni čuvari prirode na području Krapinsko-zagorske županije.
Objava Nova generacija malih čuvara prirode dobila svoje diplome pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.