Iz Međimurje-plina, čakovečke kompanije koja je od 1. listopada preuzela javnu opskrbu plinom na na zagrebačkom području, tvrde da su uvidom u podatke na platformi HROTE-a otkrili nepravilnosti na dijelu zahtjeva za promjenu opskrbljivača – tj. za prelazak kućanstava na tržišnu uslugu kod Gradske plinare Zagreb-Opskrbe (GPZO) – pri čemu je bilo i krivotvorenih (izmišljenih) OIB-a, a na tisućama zahtjeva nema potpisa krajnjeg kupca.
To su, među ostalim, iz Međimurje-plina u četvrtak odgovorili na upit FORBES Hrvatska o tome koliko je kućanstava u Zagrebu, Velikoj Gorici i Zaprešiću na kraju ostalo u javnoj usluzi i ima li kakvih poteškoća u “primopredaji” kupaca između njih i GPZO-a.
Na provjeru HERA-i (Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji) dostavili su, kažu iz Međimurje-plina Forbesu, 9. listopada 1076 nepotpisanih zahtjeva, u četvrtak 10. listopada 1811 takvih zahtjeva, a u petak će biti dostavljeno najmanje 1300 nepotpisanih zahtjeva.
“Do 01.10.2024. godine nismo imali uvid u pokrenute postupke promjene od strane Gradske plinare Zagreb-Opskrba tako da smatramo da je na isti način do 01.10.2024. godine, bez potpisa samog kupca, oko 80.000 kupaca počelo koristiti tržišnu uslugu opskrbe od Gradske plinare Zagreb-Opskrba”, stoji u odgovoru Forbesu koji potpisuje direktor Međimurje-plina Nenad Hranilović.
Kažu i da su o uočenoj nepravilnosti u pokretanju postupaka promjene opskrbljivača bez potpisanih obrazaca od strane krajnjih kupaca obavijestili HERA-u, HROTE, Ministarstvo gospodarstva te gradove Velika Gorica, Zaprešić i Zagreb, “obzirom da je na taj način građanima Grada Zagreba, Velike Gorice i Zaprešića, odnosno krajnjim kupcima na distribucijskom području Gradske plinare Zagreb uskraćeno pravo za korištenje javne usluge opskrbe plinom. Uskraćeno im je pravo na odabir usluge koju žele koristiti te time i pravo na odabir opskrbljivača plinom”, stoji u odgovoru.
Time zapravo impliciraju da je “netko” umjesto samih građana popunjavao zahtjeve za prelazak na tržišnu uslugu kod GPZO-a.