Kako bi privukao nove investitore te dao dodatni zamah razvoju gospodarstva na svom području, Grad Samobor smanjio je komunalni doprinos i komunalnu naknadu za mnoge djelatnosti. Što će to značiti za daljnji razvoj Samobora koji je nedavno proglašen najboljim velikim gradom za gospodarstvo u Hrvatskoj obrazložio je na današnjoj konferenciji za medije, održanoj u samoborskoj Gradskoj vijećnici, zamjenik gradonačelnice Petar Burić.
„Odlučili smo smanjiti komunalni doprinos jer želimo dodatno privući investitore. Novom Odlukom komunalni doprinos je smanjen u rasponu od 50% pa do gotovo 100% i to za sve investitore izuzev onih koji grade trgovačke centre i skladišne prostore te se bave proizvodnom djelatnošću u užem središtu grada, konkretno u I. zoni gradnje. Time želimo privući investitore koji se bave novim djelatnostima poput kreativnih i pametnih industrija. Prosječno veće plaće u tim sektorima će posljedično utjecati na gradske prihode od poreza na dohodak, što će rezultirati i porastom prihoda u proračunu. Umanjenje komunalnog doprinosa vrijedi i za gradnju stanova i obiteljskih kuća izvan I. zone što će pojeftiniti gradnju nekretnine obiteljima koje se za to odluče.“ – pojasnio je Petar Burić.
Uz navedeno, u Gradu Samoboru žele potaknuti izgradnju izvan prve zone građenja.
„Investitore želimo potaknuti na gradnju i investiranje u predgrađu i ruralnim područjima, jer se zalažemo za ravnomjerniji razvoj Samobora. Otvaranjem novih radnih mjesta u manje naseljenim područjima potaknut će se razvoj tih područja i doseljavanje, a time i izgradnja potrebne infrastrukture. Novom Odlukom o komunalnom doprinosu želimo pridonijeti i rješavanju i prevenciji problema premalog broja parkirnih mjesta. Zato se komunalni doprinos ukida svima koji odluče graditi podzemnu garažu. Kod obračuna komunalnog doprinosa objekata u sklopu kojih se grade podzemne garaže, obujam građevine će biti umanjen za obujam podzemne garaže. – dodao je Petar Burić.
Praćenjem trendova na tržištu rada, Grad Samobor donio je i Odluku o smanjenju komunalne naknade za kreativne industrije kao i tradicijske i umjetničke obrte. Za sve investicije, osim trgovačkih centara, oslobođenje plaćanja komunalne naknade u prve tri godine poslovanja je u iznosima od 100% za prvu godinu, 75% za drugu godinu i 25% za treću godinu, a za logističke centre oslobođenja iznose od 50% do 25%.
Kako bi se prostori koji se ne koriste što prije priveli svrsi, smanjeni su kriteriji za oslobođenje plaćanja komunalne naknade za obveznike koji otvaraju nove obrte u prostorima koji neko vrijeme nisu korišteni.
Novost je i da pravo na oslobađanje plaćanja komunalne naknade u 100% iznosu, za prve tri godine rada, ostvaruju obveznici koji počinju obavljati djelatnost hotela, apartmanskih naselja i kampova u novom prostoru.
„Ulaskom Hrvatske u šengenski prostor te uvođenjem eura kao službene valute otvaraju se veće mogućnosti za investitore i vjerujemo da će mnogi Samobor prepoznati kao najpogodniji grad za ulaganje i poslovanje u Hrvatskoj. Smanjenje komunalnog doprinosa i komunalne naknade pozivnica je investitorima i obiteljima da dođu u Samobor“ – zaključio je Petar Burić.
Uz to što nema prirez i porez na potrošnju te u najkraćem roku u državi omogućava izdavanje građevinskih dozvola, Grad Samobor je novim smanjenjem naknada napravio dodatni iskorak u stvaranju najbolje gospodarske klime za investitore. Samobor je u prosincu ove godine ponovno proglašen najboljim velikim gradom za gospodarstvo u Hrvatskoj.
Objava Grad Samobor reže poreze i potvrđuje status najboljeg grada za gospodarstvo pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.