Zdenko Bašić pretvorio Samoborski muzej u “Muzej zaboravljenih priča i narodnih predaja”

Samoborski muzej obilježio je Noć muzeja programom “Muzej zaboravljenih priča i narodnih predaja”. Izložba je djelo nagrađivanog autora Zdenka Bašića koji je diplomirao na Odsjeku za animirani film i nove medije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.  Kroz ples vila i maguta te uz pomoć coperničke družbe koja je posjetitelje provela Samoborskim muzejem posjetitelji su se povodom noći muzeja mogli upoznati sa zaboravljenim pričama iz narodne predaje.

“Moja ideja je zapravo predstaviti Samobor kao fiktivni “Muzej zaboravljenih priča i narodnih predaja”. To su sve zapravo više manje moji autorski radovi. Tu ima puno kostimografije i animatora koji oživljavaju te likove iz naših priča. Sad je to sve zajedno na jednom mjestu ukomponirano. U donjem dijelu je starohrvatski mit o postojanju. U ovom gornjem dijelu o vilenjacima i bićima sjeverozapadnog vjetra. U etno kući imamo cijelu priču o copernicama, noćnim satima i mjesečevim sjenama. Koristim svašta. Volim koristit drvo, pamuk, gips i nekakve te prirodne materijale koji u sebi imaju nekakvu krhkost kao i same priče. Imaju nekakav miris i teksturu koja mi je jako bitna. Jako dugo radim i onda kad završim, završim jedan širi ciklus koji se sada tu može vidjet” otkrio nam je autor izložbe Zdenko Bašić.

Zdenko Bašić

Izložba otvorena do 5. ožujka

“Imali smo divnu sreću što nam je donijela Zdenka Bašića na put. Razgovor o ovoj izložbi započeli smo još na proljeće. Vjerujem da će ga mali dio publike koji ga još ne zna večeras imati priliku upoznati. Ono što on nudi danas u Samoborskom muzeju pregled je njegovih radova. Set ilustracija, maketa i lutki kao i epizode serijala Sjeverozapadni vjetar koji smo mogli gledati na nacionalnoj televiziji. Cijeli ovaj program i izložba bit će postavljena u Samoborskom muzeju do 5. ožujka, a Zdenko će preko vikenda organizirati i razne radionice i pričaonice”, saznali smo od ravnateljice Samoborskog muzeja Nikoline Puljić Glasnović.

Nikolina Puljić Glasnović

“Nama je drago da smo sa Samoborskim muzejem, Galerijom Prica i Bunkerom organizirali Noć muzeja. Nadam se da će ovo pomoći našim lokalnim umjetnicima koji danas izlažu da se još više sazna za njih. Izrazito smo ponosni na njih. Pozivam sve da ih pogledaju. Evo u Samoborskom muzeju možete vidjeti nekakve bajke i likovi koje su obilježili dugu povijest Grada Samobora” rekao je zamjenik gradonačelnice Samobora Petar Burić.

Petar Burić

Samobor bogat mitovima

Ova tematika je pomalo zanemarena u Hrvatskoj koja obiluje ovakvim pričama iz narodne predaje a pogotovo se to očituje u Samoboru.

“Samobor je sav zapravo nevjerojatan. Svaki ugao ima neku priču. U samoborskoj Gradni živio je vodeni čovjek, sa Žumberka su dolazile vile, Stari grad su gradili hajdi, mračnjaci, nevidinčići, pozoji sve je to ovdje živjelo. Nevjerojatan je taj cijeli spektar koji je današnjim ljudima potpuno nepoznat , a mi smo se s tim igrali kao mali. U Rudama patuljci tako da bili gdje da odemo stvarno je nevjerojatan broj tih bića” napomenuo je Zdenko Bašić.

Bake usadile ljubav prema mitologiji

Ljubav prema mitovima, legendama i narodnim vjerovanjima Zdenku Bašiću su usadile njegove bake.

“To nisu bile klasične bajke koje se pričaju za laku noć. To su odrasli pričali između sebe. To nije učena povijest nego su se priče prenosile generacijama. U tome im neka nevjerojatna snaga i duhovnost ona prava narodna”, poručio je Zdenko Bašić.

Sjeverozapadni vjetar

Mnoge priče iz Hrvatske narodne predaje ostat će trajno zabilježene u njegovom četverodijelnom dokumentarnom serijalu Sjeverozapadni vjetar kojeg su posjetitelji također mogli pogledati u sklopu ove izložbe.

“To mi je zapravo najbolje iskustvo. Uspio sam u tom dokumentarcu ulovit te ljude kojih danas više nema pa tako i moje bake koja je bila prava škrinja tih priča. Ostala su zapisana njena kazivanja i nekih ljudi iz Podravine koji isto više nema. Neke priče da nisu tad bile ispričane bi se doslovno izgubile , ali nije sve i u infomacijama o tim bićima nego direktnom slušanju na koji način su se pripovjedale. To recimo danas gubimo”, istaknuo je Zdenko Bašić za kraj.

Uz pomoć Zdenka Bašića čija dopunjena knjiga Mjesečeve sjene će uskoro doživjeti svoje reizdanje, priče iz Hrvatske narodne predaje neće nikad biti zaboravljene.

Objava Zdenko Bašić pretvorio Samoborski muzej u “Muzej zaboravljenih priča i narodnih predaja” pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.

Tags: No tags

Comments are closed.