image-15.png

Enciklopedija Hrvatskog zagorja – knjiga koja se vraća i traje

Nakon izuzetno uspješnog prvog izdanja, Enciklopedija Hrvatskog zagorja doživjela je svoje drugo, dopunjeno izdanje, koje ponovno pred čitatelje donosi bogatu povijest, kulturu, jezik i tradiciju ovoga kraja. Iza projekta stoji Leksikografski zavod Miroslav Krleža, uz podršku brojnih suradnika, istraživača, institucija i lokalne zajednice. Za ovu knjigu zaslužan je urednički trojac koji je stručno i predano oblikovao ovo izdanje čine Jasmina Lukec, Iva Klobučar Srbić i Mladen Klemenčić.

Rad na prvom izdanju trajao je više od tri godine, a samo predstavljanje održano je u Tuheljskim toplicama i Leksikografskom zavodu. Velik interes javnosti doveo je do toga da je prvo izdanje rasprodano u rekordnom roku, a uskoro je krenula priprema drugog, obogaćenog sadržajem i slikovnim materijalom.

“Zagorje je golemo, prva knjiga nije mogla sve obuhvatiti. Drugo izdanje donosi 2108 natuknica, čak 161 više nego prethodno”, istaknule su urednice projekta.

Enciklopedija za sve – od učenika do znanstvenika

Ova enciklopedija nije zamišljena da se čita od korica do korica. Namijenjena je svima: zaljubljenicima u Zagorje, učenicima, studentima, istraživačima, arheolozima, ali i onima koji žele jednostavno otkriti više o bogatoj zagorskoj baštini. Svaka natuknica sadrži literaturu, što omogućuje daljnje istraživanje tema.

Urednički proces – timski rad i stručnost

U stvaranju enciklopedije sudjelovalo je uredništvo Zavoda, brojni stručnjaci iz različitih područja – od povijesti, jezika, književnosti i glazbe, do arheologije i geologije. Neki su članci naručeni i izvan kuće, posebno kada je riječ o makropedijskim temama poput klime ili jezičnih pregleda.

Uredništvo je istaknulo kako su pri obradi pojedinih podataka često morali dodatno istraživati, a u nekim slučajevima su upravo oni donijeli točne i nove podatke, ispravljajući prethodno uvriježene netočnosti.

Suradnja s lokalnom zajednicom i institucijama

Projekt ne bi bio moguć bez angažmana lokalnih muzeja, knjižnica, kustosa i članova društva Kajkavijana. Za drugo izdanje, suradnja je dodatno intenzivirana. Županija je podržala projekt, a mnogi su stanovnici i istraživači aktivno predlagali nove članke ili ispravke.

Digitalno izdanje – budućnost enciklopedije

U pripremi je i mrežno izdanje koje će omogućiti lakši pristup sadržaju, nadopunu postojećih natuknica te dodavanje novih. Internet otvara mogućnosti za proširenje sadržaja, uključujući više slika i interaktivnih elemenata.

“Zagorje raste, a s njime i enciklopedija. Već sad imamo dvadesetak novih članaka za online verziju”, najavile su urednice.

Enciklopedija koja se vraća

Iako je svijet danas sve brži, ova knjiga, kako kažu autorice, „nije knjiga za jedan dan“. To je enciklopedija koja traje i kojoj se vraćamo. U njoj se mogu pronaći podaci o starim kurijama, plemićkim obiteljima, jeziku i idiomima poput bednjanskog ili humskog govora, glazbi, književnosti, filmovima i manifestacijama poput Bučnica festa ili Dana Veronike Desinićke.

Posebnost ovog izdanja leži i u tome što je riječ o jedinom regionalnom leksikografskom izdanju koje je doživjelo dopunu i drugo izdanje, što potvrđuje veliku zainteresiranost javnosti.

Gdje nabaviti knjigu?

Enciklopedija Hrvatskog zagorja dostupna je za kupnju:

  • putem knjižare Leksikografskog zavoda (online),
  • te fizički u prostorima knjižare na adresi Frankopanska 26 u Zagrebu.

Fotografija: Pregrada.info

Objava Enciklopedija Hrvatskog zagorja – knjiga koja se vraća i traje pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.

Tags: No tags

Comments are closed.