Grad Zaprešić i ove je godine pozvao sugrađane da direktno sudjeluju u kreiranju Proračuna. Drugu godinu zaredom imat će tako priliku kroz participativni proračun prijaviti projekte koji su od značaja za njihov mikro prostor.
“U prošloj godini bilo je 250 tisuća eura na dispoziciji, a ukupno je iskorišteno 131 tisuća i 200 eura. Vjerujem da će u ovoj godini povodom ovoga natječaja biti i bolje. Nije riječ o velikim kapitalnim investicijama, no nešto što može poboljšati kvalitetu života”, rekao je zamjenik gradonačelnika Zaprešića Alan Labus.
Projekt pokrenula Udruga gradova
Participativni proračun pokrenula je Udruga gradova u Republici Hrvatskoj s ciljem izravnije komunikacije građana s Gradskom upravom, a prilikom prijave projekata potrebno je:
“Trebate navesti što je sve potrebno i na kojoj lokaciji učiniti te zašto je taj zahtjev važan za širu društvenu zajednicu. Nakon što svi prijedlozi budu zaprimljeni, Grad će napraviti evaluaciju svih zaprimljenih projekata, ocijeniti koliko su oni financijski zahtjevni. U nekom razdoblju na jesenskoj tribini predstavit ćemo sve pristigle, prihvatljive i neprihvatljive zahtjeve. Određeni zahtjevi mogu biti neprihvatljivi ako se radi o privatnom zemljištu, ako određeno zemljište ili prometnica nije u nadležnosti grada, željeznici ili slično”, otkrio je savjetnik u Udruzi gradova u RH, Dario Runtić.
Što se sve može prijaviti
Pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za financije Grada Zaprešića Marko Petreković naveo je primjere projekata koje građani mogu prijaviti.
“Načelno, to su nekakvi manji radovi nekapitalne vrijednosti. Riječ je o nekoliko tisuća eura. Dakle, male komunalne akcije od uređenja divljih odlagališta otpada do postavljanja klupa, koševa za otpad, prometnih znakova, putokaza, naziva ulica itd. Svi prijedlozi koji nadilaze te gabarite neće automatski biti prihvaćeni, ali mi kao Grad akceptiramo sve pristigle komentare i prijedloge građana i na neki drugi način, kroz gradske četvrti, mjesne odbore možda implementiramo navedene prijedloge u proračun za narednu godinu. Grad ima ingerenciju nad određenim prostorima, a na određenima nema. No, isto tako ako dobijemo upit građana da je na nekoj površini potrebna mala komunalna akcija, na površini koja nije naša, nego je u vlasništvu možda druge javne ustanove, na primjer Hrvatskih željeznica, njima ćemo uputiti upit da se taj problem riješi. Znači građani se slobodno mogu obratiti sa prijedlozima za sve što smatraju da može biti bolje. Također osim komunalnih akcija, može biti riječ i o nekim društvenim događanjima poput kazališnih predstava koje su prošle godine financirane kroz participativni proračun”, poručio je Marko Petreković.
Projekti kojima građani mogu poboljšati kvalitetu života u neposrednom prostoru u kojem žive mogu se prijaviti od 28. svibnja do 28. lipnja. Obrazac prijedloga može se preuzeti u Gradskoj upravi (Nova ulica 10) ili klikom na poveznicu Obrazac za prijedlog projekta ili www.gradovi.hr. Može se poslati poštom na Grad Zaprešić, Nova ulica 10, Zaprešić, s naznakom: Za zajedničko planiranje Proračuna ili pak mailom na zpp@zapresic.hr.
Objava Građani Zaprešića mogu direktno sudjelovati u kreiranju Proračuna pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.