Ključni događaji:
- Božinović: ‘Situacija je ozbiljna‘
- MORH u pripravnosti u slučaju poplava
- Aktiviran oteretni kanal Sava-Odra
- Voda u Brdovcu došla do kuća
- Sava se izlila iz korita
Civilna zaštita objavila informacije o poplavama
U općini Brdovec je voda došla do kuća, osam kuća je odsječeno te su danas tijekom jutra izmješteni stanovnici kuća i spašeno 13 pasa. Također, danas su na području općine Brdovec spašena tri strana državljana od utapanja, izvijestila je Civilna zaštita.
Grad Zagreb i Zagrebačka županija
Najugroženija područja su naselja Drenje Brdovečko, Zdenci Brdovečki, Prudnice, Javorje. Aktivnosti obrane od poplava su se provodile cijelu noć na području Samobora, Svete Nedjelje, Zaprešića i Brdovca, a uz oteretni kanal Sava- Odra su organizirana dežurstva. Kontinuirano se obilaze kritična mjesta na terenu. U Zagrebu su spašene dvije osobe sa splavi kod Hendrixovog mosta.
Varaždinska županija
Na nebranjenom području u mjestu Veliki Lovrečan došlo je do izlijevanja Drave iz korita te je voda oko ugroženih kuća u zaseocima Lovrečan Otok i Brezje Otok visine 20 cm. U suradnji s Hrvatskim vodama za ugrožene objekte se pripremaju vreće s pijeskom i dostavljaju na ugrožene lokacije.
Primorsko-goranska županija
Zbog nevremena, praćenog velikom količinom oborina koje je jučer zahvatilo područje Primorsko-goranske županije, zaprimljeno je oko 80 dojava o srušenim stablima, ulasku vode u okućnice i objekte te nasukavanju brodica. U gradu Čabru došlo je do začepljenja brane i posljedično do izlijevanja Čabranke izvan korita zbog čega je zatvorena prometnica Čabar – Plešce.
Karlovačka županija
Sve gradske komunalne službe kao i operativne snage su u stanju pripravnosti. Na zahtjev Stožera civilne zaštite Grada Karlovca, ugroženim gradskim četvrtima su dostavljene vreće s pijeskom te folije i cerade. Stožer civilne zaštite Ribnika i Žakanja su iskazali potrebe za vrećama i folijama, koje su im osigurane. Županijski centar 112 Karlovac je u stalnom kontaktu sa stožerima civilne zaštite i prati razvoj situacije.
Sisačko-moslavačka županija
Sve službe su stavljene u pripravnost i prati se vodostaj Save, u naseljima Martinska ves i Desno Trebarjevo. Tijekom 5. kolovoza će se graditi zečji nasipi uz pomoć djelatnika Hrvatskih voda i vatrogasaca.
Splitsko-dalmatinska županija
Prolazak olujnog nevremena kroz Splitsko-dalmatinsku županiju obilježilo je najprije nekoliko manjih požara izazvanih udarima gromova (Vis, Okrug Donji, Svib), koji su brzo pogašeni, iza čega su slijedile dojave o srušenim stablima i odronima na prometnicama. Najviše su bile potrebne tehničke intervencije vatrogasaca i cestarskih službi vezano uz obilne oborine, od potrebe za izvlačenjima vozila koja su ostala na poplavljenim prometnicama, ispumpavanja vode s prometnica i iz stambenih objekata, vraćanje izbijenih šahti i slično. Bilo je i manjih prekida u napajanju električnom energijom.
Zadarska županija
Županijski centar 112 Zadar zaprimio je jučer veći broj dojava zbog slomljenih stabala i odrona kamenja koji ugrožavaju promet, odvezanih i razbijenih brodica, nekoliko manjih požara nastalih uslijed udara groma te oštećenja kabela visokog napona. U otklanjanju posljedica nevremena angažirane su nadležne službe.
Istarska županija
Uslijed nevremena koje je tijekom 4. kolovoza zahvatilo područje Istarske županije, Županijski centar 112 Pazin zaprimio više dojava od građana o padu stabla na ceste i dalekovoda te o povremenim prekidima opskrbom električne energije u pojedinim kućanstvima. Također, došlo je do kvara na cestovno-željezničkim prijelazima Zarečje i Čabrunići, uslijed čega je nastala gužva u prometu. U otklanjanju posljedica nevremena angažirane su nadležne službe.
Božinović: ‘Situacija je ozbiljna, pratit ćemo prognozu‘
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je u subotu kako je situacija s vodostajima u Hrvatskoj ozbiljna, cijelu noć operativne službe bile su na terenu, a danas će pratiti situaciju i vremensku prognozu.
“Kao što se i najavljivalo, vodostaj raste, ipak ne u onoj mjeri u kojoj je bio jedan od najgorih scenarija koje smo dobivali temeljem izračuna naših kolega u Sloveniji, znači situacija je ozbiljna”, rekao je Božinović u Brdovcu.
Rekao će kako će danas pratiti količinu vode koja dolazi iz Slovenije i vremensku prognozu jer će razvoj situacije dosta ovisiti o tome koliko će kiše padati u Hrvatskoj i Sloveniji.
“Kao što smo jučer govorili, Brdovec nam je kritična točka s obzirom na to da tu nema nasipa i brana. Voda je došla do kuća, međutim uz napore svih operativnih snaga, civilne zaštite, vatrogasci već od jutra dijele i pomažu postavljati vreće s pijeskom”, rekao je ministar.
Poručio je kako će se učiniti sve da kuće ne bi bile ugrožene, dok životi, prema sadašnjim informacijama, nisu.
Božinović je rekao kako su jutros odvila akcija spašavanja tri migranta iz Afganistana koji su se odjednom našli okruženi vodom, vjerojatno nenavikli na takve vremenske uvjete.
“Oni su spašeni i mislim da su zbrinuti u domu zdravlja, tako da nema nikakvih ozljeda”, rekao je.
Upitan postoje li još neke kritične točke, Božinović je rekao kako je Brdovec ulazna točka te je tamo trenutno najviši vodostaj Save. Prati se i razvoj situacije nizvodno, pa se tako u Zagrebačkoj županiji cijelu noć pratilo vodostaj.
Istaknuo je kako postoje i operativne snage u pričuvi, kada zatreba, vrlo brzo se mogu podići, uključujući i vojsku.
Na komentar da se građani u Brdovcu godinama žale jer nemaju nasip, Božinović je rekao kako se godinama vode razgovori o potencijalnoj izgradnji hidroelektrane na tom dijelu Save, što je bio faktor zašto se nikad nije išlo u izgradnju nasipa.
“Nasip bi bilo neracionalno graditi ako će se graditi hidroelektrana, to onda znači potpuno nova regulacija. Razgovori očito traju godinama, a kad dođu ovakve poplave imamo situaciju da su i kuće ugrožene, tako da mislim da će se razgovori po tom pitanju morati intenzivirati u jednom ili drugom smjeru”, poručio je Božinović.
MORH: 150 pripadnika Hrvatske vojske u pripravnosti za pomoć u slučaju poplava
Pripadnici Hrvatske vojske, njih 150, od petka, 4. kolovoza, u pripravnosti su za pružanje pomoći snagama Civilne zaštite u provedbi mjera obrane od poplava, izvijestili su u subotu iz Ministarstva obrane.
Od ukupnog broja, 40 pripadnika Hrvatske vojske je u vojarni u Karlovcu, dodali su.
Vojnici na terenu angažirat će se sukladno odluci ministra obrane, a na zahtjev Ravnateljstva Civilne zaštite koje je središnje tijelo državne uprave nadležno za zaštitu i spašavanje i koordinaciju aktivnosti obrane od poplava.
Iz MORH-a su podsjetili da je za donošenje odluke o korištenju i pomoći Hrvatske vojske propisana procedura važećim Zakonom o obrani, a takvi zahtjevi za pomoć Hrvatske vojske, Ministarstvu obrane upućuju se isključivo putem Ministarstva unutarnjih poslova, Ravnateljstva civilne zaštite.
Pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske, kako i uvijek do sada, spremni su pružati pomoć jedinicama lokalne i područne samouprave, poručili su iz MORH-a.
Izvanredne mjere obrane od poplave na Dravi i Kupi
Hrvatske vode donijele su rješenja o uspostavi izvanrednih mjera obrane od poplava na dionicama na Dravi i Kupi, izvijestilo je u subotu ujutro Ravnateljstvo Civilne zaštite.
Riječ je o branjenom području međudržavne rijeke Mura i Drava, za dionicu Drava – d.o. Staro korito HE Formin i na Malom slivu Gorski kotar za dionicu gornjeg toka Kupa.
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je u subotu u Brdovcu gdje je voda došla do kuća da su cijelu noć operativne službe na terenu i prate situaciju.
Vodostaj raste, situacija je ozbiljna i danas ćemo pratiti količinu vode iz Slovenije i vremenske prognoze jer će dosta ovisiti o tome koliko će kiše padati u Hrvatskoj i Sloveniji. Brdovec je kritična točka jer tu nema nasipa ni brane, voda je došla do kuća, no već se postavljaju se vreće s pijeskom i učinit će se sve da kuće ne budu ugrožene, poručio je Božinović.
Naš fotoreporter Željko Grgić snimio je jutros fotografije nabujale Save kod Hendrixovog mosta, djeluju prilično dramatično.
Nasipi izdržali noć
Tijekom noći s petka na subotu u Zagrebu je palo dosta kiše, čini se da nasipi nisu popustili, a rijeka Sava izlila se iz korita na nekim dijelovima. Nakon olujnog nevremena koje je poharalo susjednu Sloveniju, vodni val stigao je i do Hrvatske, a protok Save je izuzetno velik.
Ravnateljstvo civilne zaštite izvijestilo je u petak da je u 21 sat aktiviran oteretni kanal Sava – Odra radi snižavanja vodostaja rijeke Save.
Ravnateljstvo je ranije u petak priopćilo da će zbog aktivacije oteretnog kanala Sava – Odra biti zatvorene sve ceste koje prelaze preko njega. Zbog najavljenog nevremena i obilnih kiša sve operativne snage i sudionici sustava Civilne zaštite bili su stavljeni u visoku pripravnost.
Proradio SRUUK
Mještani s područja Brdovca kod Zaprešića, općine koja nema sustav obrane od poplave, dobili su u petak prvo upozorenje Sustava za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) zbog opasnosti od poplavljivanja na području općine uz rijeku Savu. Iako je MUP u četvrtak najavilo da će SRUUK krenuti u pogon u petak u ponoć, na Facebook stranicama „Naš Brdovec“ u petak navečer objavljeno je da im je SRUUK poslao poruku.
U poruci stoji kako postoji mogućnost poplavljivanja nižih područja općine uz Savu te da mještani pune vreće s pijeskom od petka u 16 sati. Poruka sadržava i poveznicu koja vodi do internetske stranice Ravnateljstva civilne zaštite s uputama za ponašanje u slučaju poplave. “Konačno je proradila ta SMS dojava”, glasio je jedan od komentara.
Pogoršanje vremena koje je ranije pogodilo kontinentalni dio Hrvatske i sjever Dalmacije stiglo je i do Splita. Oko ponoći je počelo grmljavinsko nevrijeme.
U petak oko 19 sati Zadar je pak zahvatilo orkansko jugo čiji su udari bili dosad nezapamćene jačine. Naleti vjetra trajali su pola sata nakon čega se sve utišalo.
6000 udara munja
U kasnim večernjim satima u srednjem Jadranu razvila se ekstremna pruga konvekcije koja je nakon 21 sat dodatno ojačala, prenio je IstraMet. Sinoć je munjolovac zabilježio više od 6000 udara munja u dva sata, a također je bila prisutna i grmljavinska aktivnost.
Do 22 sata neke su postaje zabilježile iznimno obilne količine kiše. Oko Učke palo je 200-tinjak mm, u središnjoj Istri do 100 mm, a na zapadu poluotoka između 20 i 70 mm. Obilna kiša pala je i u Vodnjanu gdje mjerimo 39 mm, prenio je IstraMet.
Veliko nevrijeme popraćeno obilnim padalinama u petak je pogodilo Grad Čabar izazvavši bujične poplave. Izlila se rijeka Čabranka, a nanosi granja i trupaca umalo su urušili branu u centru mjesta.
Nevrijeme je u poslijepodnevnim satima zahvatilo i Mali Lošinj. Jak vjetar čupao je stabla, a nastradale su i brojne brodice.
Što se tiče vremena za subotu, DHMZ navodi da nas očekuje umjereno do pretežno oblačno uz mjestimičnu kišu i pljuskove s grmljavinom, obilnije i izraženije u prvom dijelu dana, a lokalno je moguće i grmljavinsko nevrijeme, osobito u Dalmaciji. Sredinom dana i poslijepodne na Jadranu i predjelima uz njega češća sunčana razdoblja, no i dalje ponegdje kiša i pljuskovi. Vjetar slab do umjeren sjeveroistočni i sjeverni, lokalno i jak, poslijepodne zapadni i jugozapadni. Na Jadranu podno Velebita ujutro bura, zatim umjeren i jak sjeverozapadnjak, u Dalmaciji umjereno i jako jugo i južni vjetar. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom od 20 do 24, na Jadranu između 24 i 28 °C.