Na listi od 30.166 dužnika Porezne uprave su i neka poznata imena. Upravo su fizičke osobe, njih 30.166, najveći porezni dužnici s dugom od 4,2 milijarde kuna, ali u usporedbi s prošlom godinom dužnika je manje za 4,18 posto i duguju 10 posto manji iznos.
Na listi dužnika i dalje je apsolutni rekorder 71-godišnji Zvonimir Staničić iz Zaprešića, uz čije se ime veže dug od nevjerojatnih 81,49 milijuna kuna. On je još prije devet godina tvrdio da je njegova tvrtka zapravo služila kao “protočni bojler” u naftnom biznisu, ali da je zbog obiteljske tragedije to slabo kontrolirao. Drugi i treći na listi su USKOK-ov optuženik i osuđenik Željko Žužić te Miro Vrlja, također jedan od optuženih za financijske malverzacije.
Žužić, sisački poduzetnik i krunski USKOK-ov svjedok u postupku protiv sisačko-moslavačke županice Marine Lovrić Merzel, prema povoljnim uvjetima koje je dobio sporazumom s tužiteljstvom trebao je uplatiti u državni proračun 37,651.779,94 kune protupravno stečene imovinske koristi. Riječ je o novcu koji pripada svim poreznim obveznicima pa je time još teže shvatiti zašto on do današnjeg dana nije naplaćen i zašto Žužiću nije opozvana uvjetna osuda i aktivirana zatvorska kazna, što je bilo predviđeno osudom na osnovi sporazuma s tužiteljima. Prije sedam godina ovako se očitovao o poreznom dugu:
“Priznajem da sam dužan državi i priznajem sve činjenice koje mi se stavljaju na teret. No ne mogu se očitovati o visini duga jer ne znam koliki je, odnosno ne znam koliko dugujem državi. To što dugujem državi želim vratiti iako, kao što rekoh, ne znam koliko točno dugujem.”
Sada, kako je objavila Porezna uprava, Žužić duguje nešto više od 8,5 milijuna kuna za porez i prirez te 32,8 milijuna kuna za porez na promet nekretninama, odnosno nešto više od 41 milijun kuna.
Poduzetnik Miro Vrlja bio je 2018. godine nepravomoćno osuđen na zagrebačkom Županijskom sudu na povrat nezakonito stečenih tri milijuna kuna te godinu i 10 mjeseci djelomično uvjetne kazne jer je utajio porez i oštetio svoju tvrtku na koju je kupio jahtu korištenu u privatne svrhe. Prvostupanjska presuda u međuvremenu je ukinuta i čeka ga ponovljeno suđenje. Inače, Vrlja je bio suvlasnik zagrebačke tvrtke Kvaternik Plaza, a trenutno se vodi kao član uprave bjelovarskog kafića Predah, čiji je vlasnik njegov sin, Filip Vrlja. Vrlja državi duguje ukupno 31,8 milijuna kuna, a državi je dužna i njegova tvrtka.
Među top 10 dužnika je i Luka Jurić kojeg USKOK još od 2017. tereti da je s bratom i još nekim suosumnjičenicima izvukao 105,6 milijuna kuna iz tvrtki Bubanj niskogradnja i Bubanj odvodnja braće Jurić. Prema optužbi, oni su od 2002. do 2015. godine na taj način, kako bi izbjegli plaćanje poreza i domogli se gotovine, oštetili vlastite tvrtke za oko 80 milijuna kuna. Državni proračun pritom su oštetili, kako ih se tereti, za više od 30 milijuna kuna, a on je peti na listi dužnika s nešto više od 22 milijuna kuna duga.
Inače, Porezna uprava je “listu dužnika” prvi put objavila 31. srpnja 2012. godine i prvih se godina ta lista ažurirala četiri puta godišnje (krajem siječnja, travnja, srpnja i listopada), ali se od 2016. godine ažurira jednom godišnje (krajem listopada). Na listi su i imena odvjetnika, novinara, izdavača, poduzetnika, ima i dosta kineskih, ruskih i drugih stranih državljana, koji imaju prebivalište u Moskvi, Sankt Peterburgu ili u drugim poreznim oazama