Untitled-design-2024-07-18T133959.276.jpg

Panika na otoku Viru: Pijavica se obrušila na plažu, kupači bježali iz mora, nosilo im suncobrane

Danas točno u podne, jaka pijavica obrušila se na gradsku plažu na otoku Viru, izazvavši paniku među kupačima. Sve je počelo jakim vjetrom koji je nagovijestio dolazak pijavice, a kada se formirala, počela je dizati u zrak suncobrane i ručnike, stvarajući kaos među ljudima na plaži.

Uplašeni kupači u panici su počeli bježati, dok su bespomoćno gledali kako im pijavica razbacuje stvari. Ovaj nepredvidivi fenomen trajao je oko tri minute, a 24 sata izvještava da je ovo već druga pijavica primijećena ovog tjedna. Prva pijavica prelazila je s mora na kopno, stvarajući jednaku količinu straha među stanovnicima i posjetiteljima.

Ono što je nekad bilo karakteristično za Ameriku, sada se sve češće događa i u Europi. Nedavni događaji ukazuju na povećanu učestalost prirodnih katastrofa poput uragana i tornada na Starom kontinentu. Prošlog tjedna, tornado je u talijanskoj pokrajini Veneto počinio veliku štetu, rušeći grane drveća koje su uništavale javnu rasvjetu.

U Sloveniji je prošlog kolovoza tornado projurio kroz Ilirsku Bistricu, ostavljajući nekoliko kuća bez krovova i stvarajući vjetrove brzine do 107 kilometara na sat.

(FOTO) VELIKA PIJAVICA SE POJAVILA IZNAD SLJEMENA: Građani ju uspjeli snimiti između Samobora i Zaprešića

Pijavice na Jadranskoj obali

Jadranska obala također nije imuna na ovakve događaje. Pijavice su posljednjih godina viđene na Hvaru, kod Dubrovnika, na Braču, kao i na sjeveru Hrvatske, u Gornjoj Stubici i Novoj Pisanici.

Atmosferski fizičar Branko Grisogono ističe da su uragani poput onih na Jamajci nemogući u Hrvatskoj zbog nedostatka velikog otvorenog mora s visokim temperaturama. Međutim, napominje da postoje manji vrtlozi, tzv. “bebe uragani”, koji su viđeni u Mediteranu i nad Jadranom.

“U principu nije moguće jer mi nemamo tako veliko otvoreno more, odnosno ocean tih visokih temperatura. Međutim, postoje bebe uragani u Mediteranu, a izgleda da postoje i kao male ćelije nad Jadranom, što smo mi počeli neslužbeno nazivati Adricane koji se događaju na vrlo toplom moru u odnosu na okoliš”, rekao je Grisogono.

Dodaje da su ove pojave moguće zimi, ali da ne mogu biti tako razorne. “Najviše ‘vole’ to vrijeme zbog velike razlike u temperaturi između zraka i površine. To su hibridni sustavi koji su se pojavili u Sredozemlju, koje je toplo, a proširili su se i na Jadran te sa sobom nose neke tropske karakteristike,” piše MeteoAdriatic.

Budućnost jadranske klime

Ovi se uragani pojavljuju pri kondenzaciji vodene pare, kada toplo more isparava i oslobađa toplinu. Označuju se kraticom TLC, od engleskog naziva Tropical-Like Cyclones. Predviđa se da bi baš ti domaći, a tropski, sustavi mogli u budućnosti postati dio jadranske klime, a time i česti gosti u Jadranskom moru.

Kako smo već pisali, postojane i produžene visoke globalne temperature koje vladaju ovih dana povećale su i temperature mora diljem većeg dijela Mediterana. Nedavno su zabilježeni ekstremni uvjeti morskih toplinskih valova, a kako se toplinski valovi nastavljaju diljem južne Europe, predviđa se da će se temperature mora još više povećati.

Objava Panika na otoku Viru: Pijavica se obrušila na plažu, kupači bježali iz mora, nosilo im suncobrane pojavila se prvi puta na Zagreb.info.

Tags: No tags

Comments are closed.