Projekt Etnografskog muzeja ostvaren je sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske u suradnji s Tiflološkim muzejom, koji je osmislio koncept i metodologiju prilagodbe. Radove na izvedbi prilagodbe izvršili su: Terriero j.d.o.o., Link2 d.o.o. i Hrvatska knjižnica za slijepe.
Vrijedi istaknuti da se prvi put u Hrvatskoj predstavlja ovakav tip prilagodbe koji obuhvaća složen metodološki pristup korištenjem pažljivo osmišljenih reljefnih crteža muzejskih predmeta i njihovih verbalnih opisa koji u sinergiji imaju cilj stvoriti što korisniju mentalnu sliku predmeta osobama oštećena vida. Prema zadanim okvirima osmišljena je slojevita prilagodba tridesetak odabranih predmeta iz stalnog postava Etnografskog muzeja koja obuhvaća:
- pristupne trake vodilje, od ulaza u zgradu muzeja do stalnog postava smještenog na dvije etaže zgrade muzeja te prostora za potrebe radionica, na trećoj etaži
- orijentacijske taktilne planove, ukupno 6
- izradu dviju taktilnih knjiga s reljefnim crtežima.
Svaka knjiga predstavlja jedan dio postava: izvaneuropske kulture i narodne nošnje Hrvatske. U knjigama su integrirani tekstovi uvodnih legendi i opisa predmeta na Brailleovu pismu te zvučni zapisi s podacima o odabranim predmetima iz stalnog postava, kao i s verbalnim opisima namijenjenim osobama oštećena vida koji se mogu preslušati aktivacijom pojedinog QR koda na vlastitom pametnom telefonu.
Ovakav sveobuhvatan način prilagodbe omogućit će dostupnost predmeta hrvatske i svjetske tradicijske baštine i približiti zbirke Etnografskog muzeja i slijepim i slabovidnim osobama.
Predstavljanje projekta prilagodbe stalnog postava Etnografskog muzeja za slijepe i slabovidne osobe, u utorak, 18. travnja 2023. godine u 13 sati u Etnografskom muzeju.
Objava Predstavljanje projekta prilagodbe stalnog postava Etnografskog muzeja za slijepe i slabovidne osobe pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.