Uoči najdepresivnijeg dana u godini (treći ponedjeljak u siječnju) željeli smo promovirati važnost mentalnog zdravlja putem javnozdravstvene kampanje RemekTijelo koju su proveli Etnografski muzej i Dnevna bolnica za poremećaje prehrane H(RANA) Klinike za psihijatriju Sveti Ivan.
Prisutne su pozdravili: ravnateljica Etnografskog muzeja dr.sc. Goranka Horjan, ravnatelj Klinike za psihijatriju Sveti Ivan, doc.prim. dr.sc. Vladimir Grošić i zamjenica ravnatelja Klinike za psihijatriju Sveti Ivan, prim.dr.sc. Majda Grah.
- Dr.sc. Tanja Kocković Zaborski, suautorica izložbe „Lica gladi“ i koordinatorica projekta „RemekTijelo“ predstavila je provedenu kampanju:
„Izložba koja je nastala kao suradnja Etnografskog muzeja i Instituta za etnologiju i folkloristiku, rezultat je istraživanja fenomena gladi koji ima mnoga lica. Jedna od tema koja se obrađuje na izložbi su i poremećaji prehrane. Stoga, u želi da još više istaknemo važnost preventive, u suradnji s Dnevnom bolnicom za poremećaje prehrane H(RANA) osmišljena je kampanja „RemekTijelo“ i održan online natječaj za učenike viših razreda osnovnih škola te prvog i drugog razreda srednjih škola. U okviru natječaja učenici su se mogli prijaviti, te na kreativan način, koristeći sve danas dostupne alate (snimanje videa na Tick-Tocku, Instagramu, likovnih uradaka, sastavaka, priča, pjesama,…), izraziti što za njih znači „Remek Tijelo“. Kampanja je trajala od 20. studenog do 20. prosinca 2022. godine.
Inspiraciju za svoje radove učenici su mogli tražiti u sljedećim izjavama: “Ako ti je izgled bitan, možda si iznutra sitan.”, “Rulam i kad fulam.”, “Svako tijelo je remek-djelo.”, “Bolje spika nego slika.”, “Savršeno sam nesavršen(a).”, “Lajkaj me u oči”, “Hrana nije rana” i ”Ljubav voli mane.”
Autori najboljih radova, dobili su priliku sudjelovanja u Maloj školi prevencije poremećaja hranjenja. Mala škola prevencije sastoji se od osam radionica koje će voditi educirani terapeuti Dnevne bolnice za poremećaje hranjenja. Prva radionica kreće 14. siječnja 2023. godine u 11 h u prostorima Etnografskog muzeja. Radionice će se odvijati svaka dva tjedna, subotom u Etnografskom muzeju u Zagrebu.
- Izvješće o načinu biranja te radu peteročlanog žirija iznijela je Maja Žanko, članica žirija i nutricionistica u Dnevnoj bolnici za poremećaje prehrane H(RANA).
„Peteročlani žiri za ocjenjivanje pristiglih radova javnozdravstvene kampanje „RemekTijelo“ činile su: Željka Jelavić, muzejska pedagoginja savjetnica iz Etnografskog muzeja, Nikolina Vujčić Stipčević, psihijatrica iz DB za poremećaj prehrane, Lorena Martinić, bibliotekarka i dr.sc. Tanja Kocković Zaborski, koordinatorica Male škole prevencije te Maja Žanko, nutricionistica DB za poremećaj hranjenja.
Na natječaje su se javila 62 sudionika, 40 individualnih i 6 grupa koje su činile 3-4 učenika. Princip biranja bio je takav da je žiri ocjenjivao posebno individualne, a posebno grupne radove bodujući od 1-10 bodova u kategorijama: jasnoća, edukativnost, trud i originalnost.
Ono što želimo istaknuti jest činjenica da je kampanja trajala samo mjesec dana i da u tom kratkom roku, uz sve obveze koje su školarci imali (kraj školske godine, ispitivanja) zadovoljni smo brojem pristiglih radova i zahvaljujemo se ovim putem svim nastavnicama i nastavnicima koji su bili mentori učenicima, ali i samim učenicima koji su sudjelovali na ovom natječaju.“
- Proglašenje pobjednika – Hrvoje Handl, dr.med. specijalist psihijatar, subspecijalist psihoterapije i voditelj Dnevne bolnice za poremećaje prehrane H(RANA).
„Ovim putem svečano proglašavam da je žiri odabrao 33 pristigla rada. Link na radove dobit ćete putem maila, kako bi ih mogli prikazati u svojim izvješćima. S obzirom da su radovi učenika bili u obliku poezije, sastavaka, filmića ili likovnih radova, nismo vam to mogli isprintati i podijeliti.
Naglašavamo da ćemo dati priliku svima koji su sudjelovali na natječaju jer smatramo da je potrebno nagraditi veliku motiviranost učenika koji su se javili na natječaj i to na način da će svi radovi biti izloženi u galeriji pedagoške radionice Etnografskog muzeja. Izložba će biti otvorena krajem svibnja 2023.g., a na taj način ćemo zajedno sa muzealcima promovirati mentalno zdravlje mladih i prevenciju poremećaja hranjenja. Osim toga najavljujemo i da ćemo održati i posebno predavanje o poremećajima hranjenja za učenike koji su sudjelovali na natječaju, ali i sve zainteresirane. Predavanje će se održati u svibnju – pri završetku projekta Mala škola prevencije i prije završetka izložbe „Lica gladi“.
Nagrađeni učenici će tijekom radionica u muzeju koje započinju 14.1.2023. moći bolje upoznati i razumjeti sebe i svoj odnos prema tijelu, emocijama, hrani, očekivanjima okoline i sebe samih, te će raditi na odnosu prema vršnjacima i slikama koje im se predstavljaju u medijima i na društvenim mrežama. Po završetku programa polaznici Male škole prevencije poremećaja hranjenja postati vršnjački edukatori koji će potom stečeno iskustvo i znanje dijeliti s vršnjacima u cijeloj zemlji kao ambasadori prevencije poremećaja hranjenja.“
Objava Proglašenje pobjednika javnozdravstvene kampanje „Remektijelo“ pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.