RIJETKO POJAVLJIVANJE U JAVNOSTI: ‘Najmoćniji hrvatski par’ uživao na velikoj izložbi u Zaprešiću

Muzeji diljem Hrvatske otvorili su svoja vrata posjetiteljima u tradicionalnoj Noći muzeja, a posebno je ‘zvjezdano’ bilo u Novim dvorima u Zaprešiću. Tamo je, naime, otvorena izložba ‘Sloboda mog uma. Avangardne umjetnice iz Kolekcije Marinko Sudac’, grupna izložba koja pokazuje raznolike kreativne prakse umjetnica 20. stoljeća iz regije i šire.

Marina Abramović, Galina Bitt, MC Coble, Lucia di Luciano, Nuša Dragan, Eulàlia Grau i Sanja Iveković samo su neke od umjetnica predstavljene na izložbi, prvoj u sklopu višegodišnjeg projekta s ciljem postavljanja Grada Zaprešića kao značajnog kulturnog odredišta izvan metropole.

Foto: Goran Mehkek/CROPIX

Na otvorenju je snimljen poznati par koji se rijetko zajedno pojavljuje u javnosti, Maja i Emil Tedeschi. U Novim dvorima su se družili s vlasnikom kolekcije Marinkom Sudcem. U radovima su uživale i glumica Zrinka Cvitešić te ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac.

Foto: Goran Mehkek/CROPIX

Izložba, među ostalim, prikazuje radove Ivane Tomljenović-Meller, hrvatske umjetnice, dizajnerice, fotografkinje i jedne od rijetkih regionalnih polaznika znamenite škole Bauhaus u Dessau. Zatim, tu su i radovi talijanskih umjetnica Lucie di Luciano i Marine Apollonio, koje su ostavile značajan trag u svojim područjima umjetničkog djelovanja. Obje umjetnice zauzele su svoje zasluženo mjesto i unutar centralne izložbe 59. venecijanskog bijenala 2022. godine, The Milk of Dreams, kustosice Cecilije Alemani.

Tijekom 1970-ih pojavio se značajan broj utjecajnih umjetnica koje su ostavile neizbrisiv trag u povijesti umjetnosti, kako u regiji, tako i globalno. Na teritoriju ili prostoru bivše Jugoslavije, kao takva ključna figura, izdvaja se Bogdanka Poznanović, koja je značajno utjecala na umjetnike naredne generacije, poput na rad umjetnice Katalin Ladik.

Foto: Goran Mehkek/CROPIX

U ovom razdoblju djeluje i jedna od najznačajnijih svjetskih umjetnica performansa, Marina Abramović, koja je na izložbi predstavljena svojom zvučnom instalacijom. Unutar šireg regionalnog konteksta stvarale su i umjetnice Běla Kolářová, Galina Bitt, Ruth Wolf-Rehfeldt, Dóra Maurer, Jana Shejbalová-Želibská i druge.

Sedamdesete godine prošlog stoljeća bile su i značajno razdoblje za afirmaciju umjetnica feminističke struje. U tom kontekstu djeluju hrvatska umjetnica Sanja Iveković, poljakinje Natalia LL i Ewa Partum, a žensko iskustvo prikazivale su i umjetnice Teresa Tyszkiewicz i Milica Kecman / Lipa Mill. Izvan regije Središnje i Jugoistočne Europe, a kao dio Kolekcije, na izložbi se izdvajaju i umjetnice Eulàlia Grau, jedna od pionirka feminističke umjetnosti u Španjolskoj, i Takako Saito, značajna predstavnica međunarodnog pokreta Fluksus.

The post RIJETKO POJAVLJIVANJE U JAVNOSTI: ‘Najmoćniji hrvatski par’ uživao na velikoj izložbi u Zaprešiću appeared first on Zagreb.info.

Tags: No tags

Comments are closed.