SDP je u Velikoj Gorici predstavio “Plan za stan”, prvu sveobuhvatnu politiku stanovanja u Hrvatskoj. Kako iz stranke kažu, ovim putem žele osigurati lakši pristup adekvatnom stanovanju, ljudima skinuti omču dužničkog ropstva s vrata i omogućiti im sigurno i kvalitetno življenje i emancipaciju.
U Hrvatskoj postoji tendencija stalnog rasta cijene nekretnina
U Velikoj Gorici nacionalna organizacija SDP-a predstavila je svoju stambenu politiku „Plan za stan“. Kako ističu radi se o polaznim točkama za stvaranje prve sveobuhvatne politike priuštivog stanovanja u RH-a. Ovaj plan ima za intenciju omogućiti prije svega mladima da steknu prvu nekretninu po razumnim cijenama i to po mogućnosti što ranije.
“Ako mladi u prosjeku do svoje 33. godine ostaju živjeti s roditeljima, onda se država se u to mora uključiti, prije svega kroz zakonsku regulaciju najamnih odnosa i cijene najma a onda kroz direktno uključivanje države u izgradnju stanova. Izdvajanjem samo jedan posto Proračuna, kroz pet do šest godina možemo osigurati 15 tisuća stanova koji će našom građanima biti stavljeni na korištenje pod povoljnim uvjetima.“ rekao je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.
Prethodno postojeći fond društvenih stanova koje su za svoje radnike gradila poduzeća u društvenom vlasništvu, prodan je još 1990-ih godina tadašnjim nositeljima stanarskog prava i mnogi su takvi stanovi do danas promijenili svoje vlasnike, a osim modela poticane stanogradnje (POS) koji je uveden od strane SDP-ove Vlade 2001. godine, čiji je doseg ipak ograničen, kvalitetan i sveobuhvatan alternativni model društvene stanogradnje nije do danas uspostavljen.
Inflacija je dodatno otežala mladima put do vlastitog stana kako je primjerice uslijed iste prošle godine preko 60 % nekretnina u zagrebu plaćeno gotovinom.
“Postavlja se legitimno pitanje – tko to može platiti? Koji naš građanin može živjeti i od prosječnih primanja platiti takvu cijenu stana? Država zato to treba regulirati jer je krov nad glavom temeljno ljudsko pravo. Mi želimo građanima ove zemlje osigurati dostojanstven život i to na način da se država napokon uključi u rješavanje ovog problema.” pojasnio je Peđa Grbin.
Može se bez ikakve dvojbe zaključiti da u ovom trenutku u Hrvatskoj nema dovoljno priuštivih stanova. Cijene stanova su visoke, s tendencijom daljnjeg rasta, a APN model je isključiv i usmjeren isključivo na kreditno sposobne obitelji. Veliki broj građana Hrvatske, pogotovo mladih obitelji, prisiljen je uzeti kredit radi kupovine prve nekretnine. Kupnja stana kao temeljna egzistencijalna kategorija mlade ljude ugrožava na samom početku samostalnog života. Iznos od prosječno 100 tisuća eura za kupnju stana gotovo je nemoguće zaraditi, no za dobivanje kredita dovoljno je zaposlenje na neodređeno. Na zaduženje mlade potiče i država programom subvencioniranih kredita. Čak 90% našeg stanovništva nema pojedinačnu kreditnu sposobnost za kupnju stana, a preko milijun ljudi u Hrvatskoj plaća više od 40% primanja za troškove stanovanja.
Objava SDP predstavio „Plan za stan“ u Velikoj Gorici pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.