alilovic-1-1024x576.png

Sigurno ljeto uz letak “Odgovorno ljetovanje “

Početak turističke sezone u Zagrebačkoj županiji bilježi sve više domaćih i stranih turista. Povodom toga jučer je organizirana konferencija za medije u Rakitju kako bi se uputilo na sve opasnosti u prirodi prilikom kupanja i drugim aktivnostima, ali i općenitim radnjama po velikim vrućinama.

“Na području Zagrebačke županije imamo oko 10 umjetnih jezera jednako tako možemo naglasiti da je kupanje u njima na vlastitu odgovornost. Moramo biti odgovorni i promišljati da je svako ljetovanje pod našim odgovornostima i zato bi se trebali odgovorno ponašati. Na području županije imamo i mnoštvo rijeka koje nas, kako kažemo, mogu osvježiti, ali jednako tako one su brze i nesigurne i na vlastitu odgovornost”, izjavila je direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović.

direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović

“U Hrvatskoj se nesretnim slučajem utopi oko 80 osoba godišnje. Zadnje podatke koje imamo su oni iz 2022. godine kada je bilo 73 utopljenih nesretnim slučajem. Promatrajući te podatke istaknulo se nekoliko čimbenika na koje možemo utjecati. To je riječ o maloj djeci, neplivačima, alkoholiziranim osobama, kroničnim bolesnicima i samim uvjetima okoliša, ali to je ono na što ne možemo utjecati.

Na svako utopljeno dijete je dodatnih petero djece koja su se skoro utopila, a kasnije mogu imati i ozbiljnije posljedice. Kada govorimo o kroničnim bolesnicima, ponekad i sama terapije koju oni koriste može djelovati na smanjivanje motoričkih sposobnosti. Ukoliko netko ima problema sa bolesti krvožilnog sustava, ulazak u hladnu vodu bez lagane pripreme može rezultirati srčanim udarom”, rekao je liječnik Dominik Raos iz Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije.

liječnik Dominik Raos iz Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije.

Ukoliko priskačemo u pomoć utopljenicama važno je pripaziti na vlastitu sigurnost.  Ako hitna služba nije nazočna, a utopljenika uspijete izvući na površinu počinje postupak prve pomoći. Naravno, važno je što prije pozvati Hitnu pomoć. Također, važno je obratiti pozornost da se djeca i kućni ljubimci nikada ne ostavljaju u vozilima prilikom visokih temperatura.

“Letkom za “Odgovorno ljetovanje” htjeli smo ljudima pobuditi svijest o dolasku turističke i protupožarne sezone. Prilikom gašenja požara molim ljude da ne dolaze i da ne snimaju dronovima jer je to opasno područje, a ne igralište. Molimo ljude da ne pale otvorenu vatru na otvorenim prostorima gdje se vatra može lako proširiti.

Službe su opterećene, vidimo gužve na autocestama i molimo ljude da uvijek nose tekućinu sa sobom, najbolje vodu, i da nose laganu odjeću. Trebalo bi se pratiti vremensku prognozu i izbjegavati boravak na otvorenom za vrijeme najviših temperatura. Apelirali smo i na planinare da nose adekvatnu odjeću i opremu isto kao i puno tekućine”, dodao je pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Zagreb  Božidar Čurić.

pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Zagreb  Božidar Čurić

“Na vanjskoj temperaturi oko 30 stupnjeva za deset minuta zatvoreni automobil doseže temperaturu od 50 stupnjeva. Naznake toplinskog učinka su dehidracija, toplinska iscrpljenost i posljednje toplinski šok odnosno udar. Toplinski udar može se primijetiti kada se čovjek prestane znojiti, ostaje bez svijesti, koža je crvena i može doći do opasnosti za sami život”, nadovezao se Raos.

Sve aktivnosti koje uočite možete prijaviti na brojeve 192- policija, 193- vatrogasci, 194- Hitna pomoć i sustav 112 i prilikom pomaganja drugima prvo paziti na vlastitu sigurnost. Moli se građane da zbog opterećenosti Hitne pomoći ne zovu za savijete, već samo za hitne slučajeve.

Ravnateljstvo civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova izradilo je informativne letke na hrvatskom i engleskom jeziku gdje se mogu pronaći detaljnije upute i upozorenja kako bi što odgovornije mogli djelovati u ljetnim razdobljima.

Objava Sigurno ljeto uz letak “Odgovorno ljetovanje “ pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.

Tags: No tags

Comments are closed.