Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet posjetila je Osnovnu školu Ivana Perkovca. Tamo su se uz pomoć svojih terapijskih pasa družili s učenicima koji imaju teškoće u razvoju. Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet kontinuirano provodi programe kojima pruža savjetodavnu podršku obiteljima djece s teškoćama u razvoju koji kod kuće imaju školovane pse pomagače. U okviru tog programa odvijaju se suradnje s raznim institucijama pa su tako bili gosti OŠ Ivana Perkovca gdje su djeci s teškoćama u razvoju i njihovim roditeljima prezentirali benefite i humanu ulogu pasa pomagača u njihovom kognitivnom razvoju.
“S obzirom da ovdje postoje odjeljenja koja uključuju djecu s teškoćama u razvoju u odgojno-obrazovni proces, mi smo danas željeli podijeliti informacije kako roditeljima tako i nastavnom osoblju o mogućnostima uključivanja terapijskih pasa u rad s djecom s teškoćama u razvoju. Poznato je da djeca najbolje uče uz igru, pogotovo djeca s razvojnim teškoćama. Htjeli smo im ovim putem približiti tu tematiku” , rekla je predsjednica Hrvatske udruge za školovanje pasa vodiča i mobilitet Mira Katalenić.
“Izuzetno nas veseli i zadovoljni smo što smo uspjeli ostvariti suradnju s udrugom za školovanje pasa vodiča. To nam je nešto novo što dosad u školi nismo imali. Imamo dosta učenika s teškoćama u razvoju i posebne razredne odijele i trudimo se da raznim aktivnostima potičemo njihov razvoj. Nadamo se da ćemo tu suradnju dodatno proširiti i nastaviti”, poručila je pedagoginja u OŠ Ivana Perkovca Senka Vlahek Šimunić.
Školovanje pasa pomagača
Psi prolaze dug proces obuke kako bi uz pomoć stručnjaka raznih profila bili korišteni u rehabilitacijske i odgojno-obrazovne aktivnosti s djecom s teškoćama u razvoju.
“Terapijski pas nije sam po sebi čudo nego je treniran. Stručnjak je educiran da zavisno od postavljenih ciljeva svake terapijske aktivnosti to usklađuje i uključuje terapijskog psa. Cjelokupni proces počinje još s odabirom šteneta u leglu. Najčešće su to labrador retriveri jer su najprilagodljiviji i imaju vrlo široku primjenu. Zatim se provodi godinu dana socijalizacija gdje pas odrasta u kontroliranim uvjetima i prilagođava se svim okolnostima života sa čovjekom. Iza toga slijedi trening. Zatim dolazi do edukacije osobe kojoj se pas dodjeljuje. Taj cjelokupan proces traje dvije godine”, otkrila nam je Mira Katalenić.
Objava Terapijski psi posjetili OŠ Ivana Perkovca pojavila se prvi puta na TV ZAPAD.